Microchip Technology PIC16LF1826T-I/SO
PIC16LF1826T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1826T-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16LF1826T-I/SO.pdf
Availability of PIC16LF1826T-I/SO
QUANTITY
PIC16LF1826T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1826T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1826T-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesmTouch Capacitive Touch Sensing
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherDie Attach Material Add 13/Oct/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ mTouch™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1826T-I/SO
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1826T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1826T-I/SO Details Description
Related parts for PIC16LF1826T-I/SO
IC DAC 16BIT 8CH SERIAL 52-LQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC MOD PWR HYBRID 600V 20A datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 10MHZ 20PF THRU datasheet.pdf