Microchip Technology PIC16LF1936-E/MV
PIC16LF1936-E/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF1936-E/MV
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28UQFN
Datasheet Download
PIC16LF1936-E/MV.pdf
Availability of PIC16LF1936-E/MV
QUANTITY
PIC16LF1936-E/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF1936-E/MV
Internal Part NumberEIS-PIC16LF1936-E/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
PCN OtherCuPdAu Bond Wire 24/Apr/2015
Standard Package91
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-UQFN (4x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF1936-E/MV
Related LinksPIC16LF1, PIC16LF1936-E/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF1936-E/MV Details Description
Related parts for PIC16LF1936-E/MV
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 2.52K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf