Microchip Technology PIC16LF819T-I/MLTSL
PIC16LF819T-I/MLTSL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF819T-I/MLTSL
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16LF819T-I/MLTSL.pdf
Availability of PIC16LF819T-I/MLTSL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16LF819T-I/MLTSL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF819T-I/MLTSL
Internal Part NumberEIS-PIC16LF819T-I/MLTSL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF819T-I/MLTSL
Related LinksPIC16LF81, PIC16LF819T-I/MLTSL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF819T-I/MLTSL Details Description
Related parts for PIC16LF819T-I/MLTSL
IC REG BUCK 5V 3A TO263-5 datasheet.pdf
IC LIN TXRX ON-BOARD VREG 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 8-UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1.5A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
A/L DIP COVER 18 POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf