| Internal Part Number | EIS-PIC17C766-33I/PT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Asynchronous Stimulus | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| PCN Design/Specification | Palladium Coated Copper Bond Wire 21/Oct/2013 | |
| PCN Assembly/Origin | Qualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014 | |
| PCN Packaging | Label and Packing Changes 23/Sep/2015 | |
| Standard Package | 119 | |
| Series | PIC® 17C | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 33MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 66 | |
| Program Memory Size | 32KB (16K x 16) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 902 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 16x10b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |