Microchip Technology PIC18F2221-E/SP
PIC18F2221-E/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F2221-E/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18F2221-E/SP.pdf
Availability of PIC18F2221-E/SP
QUANTITY
PIC18F2221-E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F2221-E/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18F2221-E/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
Core Size8-Bit
Speed25MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size4KB (2K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F2221-E/SP
Related LinksPIC18F2, PIC18F2221-E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F2221-E/SP Details Description
Related parts for PIC18F2221-E/SP
CONN CAP 12POS 94V-2 UNI-MATE datasheet.pdf
FERRITE CHIP SIGNAL 150 OHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 226 I/O 324CSGBGA datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 17POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E 620NM RED/ORN SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 330VAC AXIAL datasheet.pdf