Microchip Technology PIC18F2480-I/SP
PIC18F2480-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F2480-I/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18F2480-I/SP.pdf
Availability of PIC18F2480-I/SP
QUANTITY
PIC18F2480-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F2480-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18F2480-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
PIC18 J Series MCU Overview
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification SPDIP-28 Package 26/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Qualification Copper Wire 26/Mar/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F2480-I/SP
Related LinksPIC18F2, PIC18F2480-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F2480-I/SP Details Description
Related parts for PIC18F2480-I/SP
IC SW DUAL ANLG SPST N/C 8-DIP datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI 3SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DIFF LINE DVR/RCVR PAIR 8SOIC datasheet.pdf
CHOKE RFI SUPP 20MH 2A HORIZ datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG FH 60POS .050 R/A datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54 WIRE WRAP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf