Microchip Technology PIC18F45K80-I/PT
PIC18F45K80-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F45K80-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F45K80-I/PT.pdf
Availability of PIC18F45K80-I/PT
QUANTITY
PIC18F45K80-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F45K80-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F45K80-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F66K80 Errata/Datasheet Update 06/Dec/2013
PIC18F66K80 Errata Update 26/Feb/2014
PIC18F66K80 Errata/Datasheet Update 14/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Bond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 23/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityECAN, I²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F45K80-I/PT
Related LinksPIC18F45, PIC18F45K80-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F45K80-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F45K80-I/PT
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 230V 150A TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
BOARD FOR SOT23 LMH6611/18 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 20K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES 0.332 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V SMD datasheet.pdf