Microchip Technology PIC18LF2410-I/ML
PIC18LF2410-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF2410-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC18LF2410-I/ML.pdf
Availability of PIC18LF2410-I/ML
QUANTITY
PIC18LF2410-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF2410-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18LF2410-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Errata Update Rev. A1 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B2 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B3 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B4 09/Jan/2015
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF2410-I/ML
Related LinksPIC18LF2, PIC18LF2410-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF2410-I/ML Details Description
Related parts for PIC18LF2410-I/ML
SUBMINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
CHOKE DIFFERENTIAL 30UH 2A HORZ datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 2CH 16CSBGA datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf