Microchip Technology PIC18LF44K22-E/P
PIC18LF44K22-E/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC18LF44K22-E/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
PIC18LF44K22-E/P.pdf
Availability of PIC18LF44K22-E/P
QUANTITY
PIC18LF44K22-E/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18LF44K22-E/P
Internal Part NumberEIS-PIC18LF44K22-E/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40L 21/Oct/2013
Qualification Assembly Site PDIP-28/40L 23/Aug/2013
Qualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
Assembly Site Addition 24/Apr/2015
Assembly Site Transfer 13/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 30x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18LF44K22-E/P
Related LinksPIC18LF4, PIC18LF44K22-E/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18LF44K22-E/P Details Description
Related parts for PIC18LF44K22-E/P
RES SMD 45.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 420NH SMD datasheet.pdf
Crystal 13.2256MHz Surface Mount datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC SW IPS 1CH LOW SIDE D2PAK datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 16-48V 1.56A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 70W datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf