Microchip Technology PIC24EP128MC204-I/MV
PIC24EP128MC204-I/MV picture photo
Mfg. Part Number
PIC24EP128MC204-I/MV
Brief Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48UQFN
Datasheet Download
PIC24EP128MC204-I/MV.pdf
Availability of PIC24EP128MC204-I/MV
QUANTITY
PIC24EP128MC204-I/MV Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24EP128MC204-I/MV
Internal Part NumberEIS-PIC24EP128MC204-I/MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 23/Dec/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package61
SeriesPIC® 24EP
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed70 MIPs
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, QEI, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size128KB (43K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 9x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-UQFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24EP128MC204-I/MV
Related LinksPIC24EP128, PIC24EP128MC204-I/MV Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24EP128MC204-I/MV Details Description
Related parts for PIC24EP128MC204-I/MV
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN FOR CS4412A datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL LIQUID LEV 24VAC CHASSIS datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM SMD datasheet.pdf