Microchip Technology PIC24F08KL301-E/SS
PIC24F08KL301-E/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F08KL301-E/SS
Brief Description
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC24F08KL301-E/SS.pdf
Availability of PIC24F08KL301-E/SS
QUANTITY
PIC24F08KL301-E/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F08KL301-E/SS
Internal Part NumberEIS-PIC24F08KL301-E/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24F16KL402 Datasheet Revision 12/Nov/2013
PIC24F16KL402 Errata Update 17/Mar/2014
Lead-Frame/Compound Update 27/May/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package67
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size8KB (2.75K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F08KL301-E/SS
Related LinksPIC24F08K, PIC24F08KL301-E/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F08KL301-E/SS Details Description
Related parts for PIC24F08KL301-E/SS
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CABLE 50COND 16AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 125A DO205AA datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
QF50 SRF DIN 41651 STD 60POS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 4.5A 32 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf