Microchip Technology PIC24FJ256GA106-E/MR
PIC24FJ256GA106-E/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ256GA106-E/MR
Brief Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC24FJ256GA106-E/MR.pdf
Availability of PIC24FJ256GA106-E/MR
QUANTITY
PIC24FJ256GA106-E/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ256GA106-E/MR
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ256GA106-E/MR
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 11/Oct/2013
Assembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ256GA106-E/MR
Related LinksPIC24FJ256, PIC24FJ256GA106-E/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ256GA106-E/MR Details Description
Related parts for PIC24FJ256GA106-E/MR
JUMPER-H9991TR/1852YL/X 10" datasheet.pdf
IGBT 600V 35A 190W TO263 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
FIXED IND 18MH 30MA 60 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 21POS GOLD SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 5W DO201 datasheet.pdf