Microchip Technology PIC24FJ64GA108T-I/PT
PIC24FJ64GA108T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GA108T-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP
Datasheet Download
PIC24FJ64GA108T-I/PT.pdf
Availability of PIC24FJ64GA108T-I/PT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC24FJ64GA108T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GA108T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GA108T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O69
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-TQFP
Supplier Device Package80-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GA108T-I/PT
Related LinksPIC24FJ64G, PIC24FJ64GA108T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GA108T-I/PT Details Description
Related parts for PIC24FJ64GA108T-I/PT
TVS DIODE 376VWM 602VC AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM NPN-NO SHIELD datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 19.1V 500MW LLDS datasheet.pdf
RES 432K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 4F 4.2V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 80A datasheet.pdf