Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-10ETF04-M3
VS-10ETF04-M3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-10ETF04-M3
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 10A TO220AC
Datasheet Download
VS-10ETF04-M3.pdf
Availability of VS-10ETF04-M3
QUANTITY
VS-10ETF04-M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-10ETF04-M3
Internal Part NumberEIS-VS-10ETF04-M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherDD-018-2015-Rev-00 25/May/2015
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-45°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-10ETF04-M3
Related LinksVS-10E, VS-10ETF04-M3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-10ETF04-M3 Details Description
Related parts for VS-10ETF04-M3
CONN RECEPT 3POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 150 OHM 6SIP datasheet.pdf
IDC CABLE - HPL20H/AE20M/HPL20H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 5000' datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 15UF 6.3V 10% X5R 1206 datasheet.pdf