Microchip Technology PIC24FJ64GB406T-I/MR
PIC24FJ64GB406T-I/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC24FJ64GB406T-I/MR
Brief Description
IC MCU 16BIT
Datasheet Download
PIC24FJ64GB406T-I/MR.pdf
Availability of PIC24FJ64GB406T-I/MR
QUANTITY
PIC24FJ64GB406T-I/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24FJ64GB406T-I/MR
Internal Part NumberEIS-PIC24FJ64GB406T-I/MR
PCN Design/SpecificationPIC24FJ256GA412/PIC24FJ256GB412 Data Sheet Update 06/Oct/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package3,300
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP/PSP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size64KB (22K x 24)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b/12b, D/A 1x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24FJ64GB406T-I/MR
Related LinksPIC24FJ64G, PIC24FJ64GB406T-I/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24FJ64GB406T-I/MR Details Description
Related parts for PIC24FJ64GB406T-I/MR
IC MPU MPC83XX 533MHZ 672TBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/16 BLU 24X6" datasheet.pdf
SMD-6 SSR 1 FORM A 5300 VRMS datasheet.pdf
FLASHTUBE LAMP datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 20A DO203AA datasheet.pdf