Microchip Technology PIC32MX210F016D-V/ML
PIC32MX210F016D-V/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX210F016D-V/ML
Brief Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC32MX210F016D-V/ML.pdf
Availability of PIC32MX210F016D-V/ML
QUANTITY
PIC32MX210F016D-V/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX210F016D-V/ML
Internal Part NumberEIS-PIC32MX210F016D-V/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PIC32MX1xx/2xx Datasheet 04/Mar/2014
PIC32My1yy/2yy Errata/Datasheet Update 03/Jun/2014
Datasheet Update 31/Jul/2015
Errata/Datasheet Update 31/Jul/2015
PCN Assembly/OriginAdditional Fabrication Site 21/Jun/2013
Qualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
Report/Ship Date Revison 20/Oct/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, PIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size16KB (16K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX210F016D-V/ML
Related LinksPIC32MX210, PIC32MX210F016D-V/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX210F016D-V/ML Details Description
Related parts for PIC32MX210F016D-V/ML
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TAPE 1/2X18 YDS BULK 3" PAPER datasheet.pdf
6 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/TELCO MOD TP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf