Microchip Technology PIC32MX340F512H-80I/PT
PIC32MX340F512H-80I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX340F512H-80I/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP
Datasheet Download
PIC32MX340F512H-80I/PT.pdf
Availability of PIC32MX340F512H-80I/PT
QUANTITY
PIC32MX340F512H-80I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX340F512H-80I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX340F512H-80I/PT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPIC32 Family of Microcontrollers
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductPIC32 32-Bit MCU Families
PIC32MX3MX4 32-bit MCUs with 512 KB Flash Memory
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX340F512H-80I/PT
Related LinksPIC32MX340F, PIC32MX340F512H-80I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX340F512H-80I/PT Details Description
Related parts for PIC32MX340F512H-80I/PT
FIXED IND 75UH 5A 40 MOHM TH datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 3300 OHM 10% 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PIN datasheet.pdf