Microchip Technology PIC32MX775F512H-80V/MR
PIC32MX775F512H-80V/MR picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX775F512H-80V/MR
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64QFN
Datasheet Download
PIC32MX775F512H-80V/MR.pdf
Availability of PIC32MX775F512H-80V/MR
QUANTITY
PIC32MX775F512H-80V/MR Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX775F512H-80V/MR
Internal Part NumberEIS-PIC32MX775F512H-80V/MR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product32-Bit PIC® Microcontroller
PIC32 32-Bit MCU Families
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Addition 22/Jun/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 32MX
PackagingTube
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityCAN, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O53
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package64-QFN Exposed Pad (9x9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX775F512H-80V/MR
Related LinksPIC32MX775F, PIC32MX775F512H-80V/MR Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX775F512H-80V/MR Details Description
Related parts for PIC32MX775F512H-80V/MR
THERMISTOR 47K OHM NTC SMT 0603 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 110POS TYPE A R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 24K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 22A 480VAC datasheet.pdf