Microchip Technology PIC32MZ0512EFK100-I/PF
PIC32MZ0512EFK100-I/PF picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MZ0512EFK100-I/PF
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MZ0512EFK100-I/PF.pdf
Availability of PIC32MZ0512EFK100-I/PF
QUANTITY
PIC32MZ0512EFK100-I/PF Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MZ0512EFK100-I/PF
Internal Part NumberEIS-PIC32MZ0512EFK100-I/PF
Standard Package90
SeriesPIC® 32MZ
PackagingTray
Core ProcessorMIPS32® M-Class
Core Size32-Bit
Speed200MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, PMP, SPI, SQI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O78
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.1 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 40x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MZ0512EFK100-I/PF
Related LinksPIC32MZ0512, PIC32MZ0512EFK100-I/PF Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MZ0512EFK100-I/PF Details Description
Related parts for PIC32MZ0512EFK100-I/PF
FUSE RESET PTC 120V 10 OHM 110C datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AUDIO PWM PROC 64TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.45A TO252-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT-NC 1A QC datasheet.pdf