Thomas Research Products PLED96W-020-C4800-HV
PLED96W-020-C4800-HV picture photo
Mfg. Part Number
PLED96W-020-C4800-HV
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED DRIVER 96W 4800MA 277-480V
Datasheet Download
PLED96W-020-C4800-HV.pdf
Availability of PLED96W-020-C4800-HV
QUANTITY
PLED96W-020-C4800-HV Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED96W-020-C4800-HV
Internal Part NumberEIS-PLED96W-020-C4800-HV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelPLED96W.stpPLED96W.igs
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLED96W
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)277VAC
Voltage - Input (Max)480VAC
Voltage - Output7 ~ 20 V
Current - Output (Max)4.8A
Power (Watts)96W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-
Efficiency81%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.34" L x 2.33" W x 1.47" H (237.3mm x 59.2mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cURus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED96W-020-C4800-HV
Related LinksPLED96W-02, PLED96W-020-C4800-HV Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED96W-020-C4800-HV Details Description
Related parts for PLED96W-020-C4800-HV
CONN SPRING CONT 42 POS .236 SMD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
SIDAC 3CHP 200V 250A TO220 datasheet.pdf
ARRAY 2CH EMI FLTR/ESD MIC 5CSP datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 201.6W 8.4A datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf