Thomas Research Products PLED96W-092-C1050-D
PLED96W-092-C1050-D picture photo
Mfg. Part Number
PLED96W-092-C1050-D
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 31-92V 1.05A
Datasheet Download
PLED96W-092-C1050-D.pdf
Availability of PLED96W-092-C1050-D
QUANTITY
PLED96W-092-C1050-D Order Process
Ship out your order
Specifications of PLED96W-092-C1050-D
Internal Part NumberEIS-PLED96W-092-C1050-D
3D ModelPLED96W.stpPLED96W.igs
Standard Package10
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output31 ~ 92 V
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts)96W
Voltage - Isolation-
DimmingAnalog
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 6
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Efficiency91%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension9.34" L x 2.33" W x 1.47" H (237.3mm x 59.2mm x 37.3mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLED96W-092-C1050-D
Related LinksPLED96W-0, PLED96W-092-C1050-D Datasheet, Thomas Research Products Distributor
PLED96W-092-C1050-D Details Description
Related parts for PLED96W-092-C1050-D
IC MCU 8BIT OTP 2K 20DIP datasheet.pdf
END CAP LIGHT GRAY A7B SERIES datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
38+38 DIL HORIZ SHRD PIN HDR datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 250MA 350VAC 100VDC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.22UF RADIAL datasheet.pdf