Nichicon PLF1E6R8MCL2
PLF1E6R8MCL2 picture photo
Mfg. Part Number
PLF1E6R8MCL2
Brief Description
CAP POLYMER 6.8UF 20% 25V T/H
Datasheet Download
PLF1E6R8MCL2.pdf
Availability of PLF1E6R8MCL2
QUANTITY
PLF1E6R8MCL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLF1E6R8MCL2
Internal Part NumberEIS-PLF1E6R8MCL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package600
SeriesLF
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLF1E6R8MCL2
Related LinksPLF1E6, PLF1E6R8MCL2 Datasheet, Nichicon Distributor
PLF1E6R8MCL2 Details Description
Related parts for PLF1E6R8MCL2
IC REG LDO 5V 1.5A TO220FP datasheet.pdf
RETAINING CLIP DBL COUPLING .100 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf