Nichicon PLF1E6R8MCL2TP
PLF1E6R8MCL2TP picture photo
Mfg. Part Number
PLF1E6R8MCL2TP
Brief Description
CAP POLYMER 6.8UF 20% 25V T/H
Datasheet Download
PLF1E6R8MCL2TP.pdf
Availability of PLF1E6R8MCL2TP
QUANTITY
PLF1E6R8MCL2TP Order Process
Ship out your order
Specifications of PLF1E6R8MCL2TP
Internal Part NumberEIS-PLF1E6R8MCL2TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package2,000
SeriesLF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLF1E6R8MCL2TP
Related LinksPLF1E6R, PLF1E6R8MCL2TP Datasheet, Nichicon Distributor
PLF1E6R8MCL2TP Details Description
Related parts for PLF1E6R8MCL2TP
CONN HEADER .100 SINGL STR 25POS datasheet.pdf
CONN 50POS 2MM HEADER DL STR SMD datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 6P-6P F-F PNL MNT datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
WRENCH COMBINATION 25/32" 9.45" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
2MM SHROUDED BOARD MNT HDR 44 PO datasheet.pdf