Vishay Thin Film PLTT0805Z7680AGT5
PLTT0805Z7680AGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z7680AGT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 768 OHM 0.05% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z7680AGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z7680AGT5
QUANTITY
PLTT0805Z7680AGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z7680AGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z7680AGT5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPLTT Series
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLTT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)768
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z7680AGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z7680AGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z7680AGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z7680AGT5
CONN EDGECARD 182POS .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR TO220-7 datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ SINE WAVE PC datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.3A 4DFN datasheet.pdf