Bourns Inc. PM0603G-R047J
PM0603G-R047J picture photo
Mfg. Part Number
PM0603G-R047J
Brief Description
FIXED IND 47NH 50MA 300 MOHM SMD
Datasheet Download
PM0603G-R047J.pdf
Availability of PM0603G-R047J
QUANTITY
PM0603G-R047J Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0603G-R047J
Internal Part NumberEIS-PM0603G-R047J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0603G
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance47nH
Tolerance±5%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant260MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0603G-R047J
Related LinksPM0603, PM0603G-R047J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0603G-R047J Details Description
Related parts for PM0603G-R047J
CONN ADAPT S. FL PLUG - SMA JACK datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC CARDBUS SNGL & PCMCIA 16-QSOP datasheet.pdf
RES CERAMIC 5.6 OHM 10W 5% WW datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 75K OHM 14DIP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 45V 50W DO5 datasheet.pdf
SR BTS TT BRS 4 ASY datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 9POS 6MM datasheet.pdf