Bourns Inc. PM104SH-331-RC
PM104SH-331-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM104SH-331-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330UH 550MA 773 MOHM
Datasheet Download
PM104SH-331-RC.pdf
Availability of PM104SH-331-RC
QUANTITY
PM104SH-331-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM104SH-331-RC
Internal Part NumberEIS-PM104SH-331-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM104SH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±30%
Current Rating550mA
Current - Saturation520mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)773 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.162" (4.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM104SH-331-RC
Related LinksPM104SH, PM104SH-331-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM104SH-331-RC Details Description
Related parts for PM104SH-331-RC
RES SMD 470 OHM 5% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
IC 2DVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 470 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
POWER ELEMENT 90DEG 5.2MM 8PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf