Bourns Inc. PM20-1R2K
PM20-1R2K picture photo
Mfg. Part Number
PM20-1R2K
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 390MA 750 MOHM
Datasheet Download
PM20-1R2K.pdf
Availability of PM20-1R2K
QUANTITY
PM20-1R2K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM20-1R2K
Internal Part NumberEIS-PM20-1R2K
Material - CoreFerrite
Inductance1.2µH
Tolerance±10%
Current Rating390mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.086" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM20-1R2K
Related LinksPM20, PM20-1R2K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM20-1R2K Details Description
Related parts for PM20-1R2K
IC TXRX RS485/422 14-SOIC datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
KADET 6 INCH TFT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
IC FLASH 32GBIT VBGA datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf