| Internal Part Number | EIS-PNF14-6LF-C | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Spade Connectors | |
| Series | Pan-Term® | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Spring, Snap | |
| Stud/Tab Size | 6 Stud | |
| Width - Outer Edges | 0.250" (6.35mm) | |
| Length - Overall | 0.870" (22.10mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp | |
| Wire Gauge | 14-16 AWG | |
| Insulation | Insulated | |
| Features | Serrated Termination | |
| Color | Blue | |
| Contact Finish | Tin | |
| Contact Material | Copper | |
| Insulation Diameter | 0.162" (4.11mm) | |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon | |
| Length - Ring Center to Termination | - | |
| Length - Termination | - | |
| Tongue Inside Opening | 0.140" (3.56mm) | |