Vishay/Dale PNM0402E2502BST1
PNM0402E2502BST1 picture photo
Mfg. Part Number
PNM0402E2502BST1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 25K OHM 0.1% 1/20W 0402
Datasheet Download
PNM0402E2502BST1.pdf
Availability of PNM0402E2502BST1
QUANTITY
PNM0402E2502BST1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNM0402E2502BST1
Internal Part NumberEIS-PNM0402E2502BST1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPNM
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.042" L x 0.022" W (1.07mm x 0.56mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNM0402E2502BST1
Related LinksPNM0402E, PNM0402E2502BST1 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
PNM0402E2502BST1 Details Description
Related parts for PNM0402E2502BST1
CONN SCSI .085" FEMALE PNL 50POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 0.5MM GOLD SMD datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
89009-110 METRAL SIGNAL PF HDR datasheet.pdf
BIT SET ASSORTED W/HOLDER 9PC datasheet.pdf
2MM HM,ASY,T-D,HDR,8R,176P,AP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf