Yageo PNP300JR-73-470R
PNP300JR-73-470R picture photo
Mfg. Part Number
PNP300JR-73-470R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP300JR-73-470R.pdf
Availability of PNP300JR-73-470R
QUANTITY
PNP300JR-73-470R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP300JR-73-470R
Internal Part NumberEIS-PNP300JR-73-470R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP300JR-73-470R
Related LinksPNP300JR, PNP300JR-73-470R Datasheet, Yageo Distributor
PNP300JR-73-470R Details Description
Related parts for PNP300JR-73-470R
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 1A 6V datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 10.2A SO-8FL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-05VOU datasheet.pdf
Crystal 6.0000MHz 30ppm 32pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT FLEX 2POS W/PINS datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT RA datasheet.pdf