Phihong USA POE370U-480-24-N
POE370U-480-24-N picture photo
Mfg. Part Number
POE370U-480-24-N
Brief Description
POE INJECTOR 15.4W RACK
Datasheet Download
POE370U-480-24-N.pdf
Availability of POE370U-480-24-N
QUANTITY
POE370U-480-24-N Order Process
Ship out your order
Specifications of POE370U-480-24-N
Internal Part NumberEIS-POE370U-480-24-N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductIeee8023AF POE Series
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyPower over Ethernet (PoE)
SeriesPOE370U
TypeMidspan Injector
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Number of Ports24
Voltage - Output-
Current - Output-
Power (Watts) - Per Port15.4W
ComplianceIEEE802.3af
Data Rate10/100/1000 Mbps
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Efficiency75%
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension17.26" L x 9.06" W x 1.75" H (438.5mm x 230.0mm x 44.5mm)
NoteAC Power Cord Sold Separately
Input ConnectorIEC 320-C14
Output ConnectorRJ45 (Data, Power)
ApprovalsCE, C-Tick, cULus, SAA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)POE370U-480-24-N
Related LinksPOE370U-, POE370U-480-24-N Datasheet, Phihong USA Distributor
POE370U-480-24-N Details Description
Related parts for POE370U-480-24-N
CAP CER 15PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
2.5 W/B W.A. W/KINK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IMEDIA CHASSIS FOR IMCV CNVRTR datasheet.pdf
TERMINAL KDKS 1/EN4 110VAC HFI H datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CRYSTAL 14.31818MHZ 20PF THRU datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf