Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0050DFR2VA
PPT0050DFR2VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0050DFR2VA
Datasheet Download
PPT0050DFR2VA.pdf
Availability of PPT0050DFR2VA
QUANTITY
PPT0050DFR2VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0050DFR2VA
Internal Part NumberEIS-PPT0050DFR2VA
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±50 PSI (±344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0050DFR2VA
PPT0050DFR2VA Details Description
Related parts for PPT0050DFR2VA
Crystal 19.6608MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf