Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300GRW5VB
PPT0300GRW5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300GRW5VB
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0300GRW5VB.pdf
Availability of PPT0300GRW5VB
QUANTITY
PPT0300GRW5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300GRW5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300GRW5VB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300GRW5VB
PPT0300GRW5VB Details Description
Related parts for PPT0300GRW5VB
TAPE ALUMINUM FOIL 2" X 60YD datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 16KX9 15NS 64QFP datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM HER/GRN WHT DIFF datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 3.7A 56 MOHM SMD datasheet.pdf