Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0050DWW5VS
PPT2-0050DWW5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0050DWW5VS
Datasheet Download
PPT2-0050DWW5VS.pdf
Availability of PPT2-0050DWW5VS
QUANTITY
PPT2-0050DWW5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0050DWW5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0050DWW5VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±50 PSI (±344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0050DWW5VS
PPT2-0050DWW5VS Details Description
Related parts for PPT2-0050DWW5VS
CONN HEADER 10POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 20-SOIC datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 10pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
LED MT SR VERT 19MM 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 5.23M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 300VAC RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 800MA 860 MOHM TH datasheet.pdf