Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0050GFW2VS
PPT2-0050GFW2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0050GFW2VS
Datasheet Download
PPT2-0050GFW2VS.pdf
Availability of PPT2-0050GFW2VS
QUANTITY
PPT2-0050GFW2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0050GFW2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0050GFW2VS
SeriesPPT2
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0050GFW2VS
PPT2-0050GFW2VS Details Description
Related parts for PPT2-0050GFW2VS
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
28P MTA100 CONN ASSY NAT 30AU datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 25MM datasheet.pdf