| Internal Part Number | EIS-PPTE0500AP5VDC | |
| Series | PPTE | |
| Pressure Type | Absolute | |
| Operating Pressure | 500 PSI (3447.38 kPa) | |
| Output Type | Analog, RS-485 | |
| Output | 0 V ~ 5 V | |
| Accuracy | ±0.24% | |
| Voltage - Supply | 6 V ~ 30 V | |
| Port Size | Female - 1/4" (6.35mm) NPT | |
| Port Style | Threaded | |
| Features | - | |
| Termination Style | Cable/Wire Leads | |
| Maximum Pressure | 1500 PSI (10342.14 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | Cylinder | |
| Supplier Device Package | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PPTE0500AP5VDC | |
 | 747515-2 | D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire | datasheet.pdf | |