Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPTR3000AP5VN-R120
PPTR3000AP5VN-R120 picture photo
Mfg. Part Number
PPTR3000AP5VN-R120
Datasheet Download
PPTR3000AP5VN-R120.pdf
Availability of PPTR3000AP5VN-R120
QUANTITY
PPTR3000AP5VN-R120 Order Process
Ship out your order
Specifications of PPTR3000AP5VN-R120
Internal Part NumberEIS-PPTR3000AP5VN-R120
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPTR
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure3000 PSI (20684.27 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.24%
Voltage - Supply6 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/4" (6.35mm) NPT
Port StyleThreaded
Features-
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure6000 PSI (41368.54 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPTR3000AP5VN-R120
PPTR3000AP5VN-R120 Details Description
Related parts for PPTR3000AP5VN-R120
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.022" .154" datasheet.pdf
CAP CER 360PF 200V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
7179-8A PUNCH LOCK PIN datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 3POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 1A 10W datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/6/270FL3.2SR datasheet.pdf
Connector Socket 61 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf