Sullins Connector Solutions PREC011SACN-RC
PREC011SACN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC011SACN-RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 11POS
Datasheet Download
PREC011SACN-RC.pdf
Availability of PREC011SACN-RC
QUANTITY
PREC011SACN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC011SACN-RC
Internal Part NumberEIS-PREC011SACN-RC
Number of Positions11
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC011SACN-RC
Related LinksPREC011, PREC011SACN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC011SACN-RC Details Description
Related parts for PREC011SACN-RC
CONN RCPT WATERPROOF 16POS FMALE datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR20B/AE20M/APK20B datasheet.pdf
CAP CER 820PF 3KV NP0 3640 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 45 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf