Sullins Connector Solutions PREC036SABN-RC
PREC036SABN-RC picture photo
Mfg. Part Number
PREC036SABN-RC
Brief Description
CONN HEADER .100" SNGL STR 36POS
Datasheet Download
PREC036SABN-RC.pdf
Availability of PREC036SABN-RC
QUANTITY
PREC036SABN-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PREC036SABN-RC
Internal Part NumberEIS-PREC036SABN-RC
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PREC036SABN-RC
Related LinksPREC036, PREC036SABN-RC Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PREC036SABN-RC Details Description
Related parts for PREC036SABN-RC
CAP ALUM 56UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 1.8 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 14.7K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SSR INDEPENDENT THREE-PHASE datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SENSOR 20CH 10MM 24VDC PNP datasheet.pdf