Susumu PRG3216P-56R0-D-T5
PRG3216P-56R0-D-T5 picture photo
Mfg. Part Number
PRG3216P-56R0-D-T5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1W 1206 WIDE
Datasheet Download
PRG3216P-56R0-D-T5.pdf
Availability of PRG3216P-56R0-D-T5
QUANTITY
PRG3216P-56R0-D-T5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PRG3216P-56R0-D-T5
Internal Part NumberEIS-PRG3216P-56R0-D-T5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPRG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1206 (3216 Metric), 0612
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRG3216P-56R0-D-T5
Related LinksPRG3216P-, PRG3216P-56R0-D-T5 Datasheet, Susumu Distributor
PRG3216P-56R0-D-T5 Details Description
Related parts for PRG3216P-56R0-D-T5
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 1500W datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 10V 1411 datasheet.pdf
RECTIFIER MOD 1600V 90A DUAL DK datasheet.pdf
CAP FILM 7UF 5% 1000VDC RADIAL datasheet.pdf