Stackpole Electronics Inc. PRNF14FTD274R
PRNF14FTD274R picture photo
Mfg. Part Number
PRNF14FTD274R
Brief Description
RES 274 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
PRNF14FTD274R.pdf
Availability of PRNF14FTD274R
QUANTITY
PRNF14FTD274R Order Process
Ship out your order
Specifications of PRNF14FTD274R
Internal Part NumberEIS-PRNF14FTD274R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PRNF14FTD274R
Related LinksPRNF14, PRNF14FTD274R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PRNF14FTD274R Details Description
Related parts for PRNF14FTD274R
MOD PWR INLET STD FILTER 4A PNL datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf