JAE Electronics PS-10PE-S4T1-PN1
PS-10PE-S4T1-PN1 picture photo
Mfg. Part Number
PS-10PE-S4T1-PN1
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 10POS
Datasheet Download
PS-10PE-S4T1-PN1.pdf
Availability of PS-10PE-S4T1-PN1
QUANTITY
PS-10PE-S4T1-PN1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS-10PE-S4T1-PN1
Internal Part NumberEIS-PS-10PE-S4T1-PN1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesPS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS-10PE-S4T1-PN1
Related LinksPS-10PE-, PS-10PE-S4T1-PN1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
PS-10PE-S4T1-PN1 Details Description
Related parts for PS-10PE-S4T1-PN1
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW datasheet.pdf
IC LITH BATTERY PROTECT 8-USOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 2W STER AB 32TQFN datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPEA 22POS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
BCH-500HF-12 BK datasheet.pdf
SENSOR 15PSIA 1/4NPT RIBN W/CONN datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
M12 4 POS F-F STRT-RA 1MTR datasheet.pdf