CEL (California Eastern Laboratories) PS7200K-1A-F3
PS7200K-1A-F3 picture photo
Mfg. Part Number
PS7200K-1A-F3
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
SSR OCMOS FET 200MA NO 4-SOP TR
Datasheet Download
PS7200K-1A-F3.pdf
Availability of PS7200K-1A-F3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PS7200K-1A-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of PS7200K-1A-F3
Internal Part NumberEIS-PS7200K-1A-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Relays
FamilySolid State Relays
SeriesPS, OCMOS
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Output TypeAC, DC
On-State Resistance2 Ohm
Load Current200mA
Voltage - Input1.2VDC
Voltage - Load0 ~ 40 V
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleGull Wing
Package / Case4-SOP (0.173", 4.40mm)
Supplier Device Package4-SOP (2.54mm)
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PS7200K-1A-F3
Related LinksPS7200, PS7200K-1A-F3 Datasheet, CEL (California Eastern Laboratories) Distributor
PS7200K-1A-F3 Details Description
Related parts for PS7200K-1A-F3
Crystal 48.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 300VAC RAD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 3A DC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 7POS 30AU datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
PATCHCORD SGL 3COND RED 8FT datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 1/2W 10 OHM 5% datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT FP datasheet.pdf
DSUB 9 F WW2 G50 TIN datasheet.pdf