Phihong USA PSAA18U-150-R-CNR4
PSAA18U-150-R-CNR4 picture photo
Mfg. Part Number
PSAA18U-150-R-CNR4
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 18W
Datasheet Download
PSAA18U-150-R-CNR4.pdf
Availability of PSAA18U-150-R-CNR4
QUANTITY
PSAA18U-150-R-CNR4 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSAA18U-150-R-CNR4
Internal Part NumberEIS-PSAA18U-150-R-CNR4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesPSAA18U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output15V
Current - Output (Max)1.2A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationNegative Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 1.35mm I.D. x 3.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension4.06" L x 1.93" W x 1.32" H (103.0mm x 49.0mm x 33.5mm)
ApprovalsCE, cULus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSAA18U-150-R-CNR4
Related LinksPSAA18U-1, PSAA18U-150-R-CNR4 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSAA18U-150-R-CNR4 Details Description
Related parts for PSAA18U-150-R-CNR4
CAP CER 1000PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE PTC RESET 2.6A 12V 1812 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 18A 1.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf