Yageo PSM500JB-1K8
PSM500JB-1K8 picture photo
Mfg. Part Number
PSM500JB-1K8
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.8K OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
PSM500JB-1K8.pdf
Availability of PSM500JB-1K8
QUANTITY
PSM500JB-1K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSM500JB-1K8
Internal Part NumberEIS-PSM500JB-1K8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPSM
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesAnti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.984" L x 0.276" W (25.00mm x 7.00mm)
Height0.331" (8.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSM500JB-1K8
Related LinksPSM500, PSM500JB-1K8 Datasheet, Yageo Distributor
PSM500JB-1K8 Details Description
Related parts for PSM500JB-1K8
IDC CABLE - HSC14H/AE14G/HPL14H datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.160" NYLON BLACK datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SFX 11/60 MC datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
381 TB RIS CLA DIP SOLID datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf