Yageo PSP500JB-27R
PSP500JB-27R picture photo
Mfg. Part Number
PSP500JB-27R
Brief Description
RES 27 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
PSP500JB-27R.pdf
Availability of PSP500JB-27R
QUANTITY
PSP500JB-27R Order Process
Ship out your order
Specifications of PSP500JB-27R
Internal Part NumberEIS-PSP500JB-27R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.252" Square x 0.984" L (6.40mm x 25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSP500JB-27R
Related LinksPSP500, PSP500JB-27R Datasheet, Yageo Distributor
PSP500JB-27R Details Description
Related parts for PSP500JB-27R
IC OPAMP INSTR 80KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX 5V RS232 LOW PWR 16-DIP datasheet.pdf
IC CPLD 980MC 6.2NS 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 2.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SNSW 0.1A 3/16 TLSCPB FACT.ONL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 600MA 80 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 169 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 5' REVERSED datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 50ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf