Cornell Dubilier Electronics PSU12435A
PSU12435A picture photo
Mfg. Part Number
PSU12435A
Brief Description
CAP ALUM 124UF 250V QC TERM
Datasheet Download
PSU12435A.pdf
Availability of PSU12435A
QUANTITY
PSU12435A Order Process
Ship out your order
Specifications of PSU12435A
Internal Part NumberEIS-PSU12435A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package64
PackagingBulk
Capacitance124µF
Tolerance-0%, +20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-40°C ~ 65°C
Lead Spacing-
Size / Dimension1.813" Dia (46.05mm)
Height - Seated (Max)4.375" (111.13mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSU12435A
Related LinksPSU1, PSU12435A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
PSU12435A Details Description
Related parts for PSU12435A
CONN HEADER .100 SNGL STR 5POS datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC DELTA-SIGMA MODULATOR 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 10% 1411 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
1.25 WTB R/A CONN. 5P HOUSING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
TV 53C 53#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf