Amphenol Industrial PT00A-14-18P
PT00A-14-18P picture photo
Mfg. Part Number
PT00A-14-18P
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
PT00A-14-18P.pdf
Availability of PT00A-14-18P
QUANTITY
PT00A-14-18P Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00A-14-18P
Internal Part NumberEIS-PT00A-14-18P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00A-14-18P
Related LinksPT00A-, PT00A-14-18P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00A-14-18P Details Description
Related parts for PT00A-14-18P
IC LCD BKLT INV DRIVE 20SOIC datasheet.pdf
15P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
POE INJECTOR 24W 48V DESKTOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
3M 4930 VHB 3/4" SQ -250/PACK datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 542 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4M 256X16 48-BGA datasheet.pdf
IC CAP SENSE datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf