Amphenol Industrial PT00SE-20-39S(SR)
PT00SE-20-39S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT00SE-20-39S(SR)
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PT00SE-20-39S(SR).pdf
Availability of PT00SE-20-39S(SR)
QUANTITY
PT00SE-20-39S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT00SE-20-39S(SR)
Internal Part NumberEIS-PT00SE-20-39S(SR)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT00SE-20-39S(SR)
Related LinksPT00SE-2, PT00SE-20-39S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT00SE-20-39S(SR) Details Description
Related parts for PT00SE-20-39S(SR)
TERM BLOCK HDR 40POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
BOOT MOLDED ELAST FLUID RESIST datasheet.pdf
PLUG DC MOLDED 24AWG 2.5MM 6' datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 247V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
OSC MEMS 133.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf