Amphenol Industrial PT01A-20-39P(025)
PT01A-20-39P(025) picture photo
Mfg. Part Number
PT01A-20-39P(025)
Brief Description
CONN RCPT 39POS INLINE PIN
Datasheet Download
PT01A-20-39P(025).pdf
Availability of PT01A-20-39P(025)
QUANTITY
PT01A-20-39P(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT01A-20-39P(025)
Internal Part NumberEIS-PT01A-20-39P(025)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT01A-20-39P(025)
Related LinksPT01A-20, PT01A-20-39P(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT01A-20-39P(025) Details Description
Related parts for PT01A-20-39P(025)
CONN SPRING 37POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 175VWM 344VC DO204AC datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 180MA 1.61 OHM datasheet.pdf
EVAL KIT MAX2510 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
COMBO 43W2 F SOD CLIN G50 TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf